social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Diecezjalne kolędowanie dla misji w Brzesku 19 - 01 - 2017

W sobotę 14 stycznia 2017 r. parafia Miłosierdzia Bożego gościła uczestników XIX Diecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych. Co roku grupki dzieci uroczyście rozesłane w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odwiedzają z kolędą nasze domy, zebrane fundusze przeznaczając na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych, a raz w roku spotykają się w jednym wybranym miejscu.

Już od około godziny dziewiątej rano pod kościół Miłosierdzia Bożego przybywały różnymi środkami lokomocji, niezwykle barwne grupy  kolędników misyjnych w strojach kolędniczych, każda z charakterystyczną gwiazdą, bez której prawdziwy kolędnik obejść się nie może. Prawie 1500. dzieci i młodzieży wraz z opiekunami świeckimi, księżmi katechetami lub siostrami zakonnymi, czasem nawet w towarzystwie rodziców, babć, przyjechało z kilkudziesięciu parafii z całej diecezji tarnowskiej do Brzeska, by w tym roku tutaj uczestniczyć we wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.Te setki osób, to część z prawie dwudziestodwutysięcznej „armii dzieci, które przemieniły bożonarodzeniową radość w konkretne dzieła miłosierdzia” - jak określił małych pomocników misjonarzy ksiądz Biskup. Na początku kazania Biskup Tarnowski Andrzej Jeż określił dwa cele misyjnego kolędowania dzieci: rozwijanie świadomości misyjnej i konkretna pomoc misjom. Podkreślił również, dziękując gorąco wszystkim zaangażowanym w to dzieło, że dar dobrego, wrażliwego serca jest najpiękniejszym darem dla nowonarodzonego Jezusa. Przed błogosławieństwem na dalszą drogę „ W imię Chrystusa” ksiądz biskup poinformował zebranych o odznaczeniu przez pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pani Ewy Gawin – misjonarki świeckiej, od dwudziestu ośmiu lat  pracującej w Afryce, w Kamerunie, gdzie obecnie powstaje szkoła. Wręczył również szereg nagród w konkursach organizowanych przez Wydział Misyjny, z których jeden, na najładniejsze stroje kolędnicze pt. „Spieszmy do Betlejem” został rozstrzygnięty po prezentacji w jednej z sal w naszym Domu Parafialnym. 

Grupa kolędnicza z parafii Miłosierdzia Bożego, przygotowywana co roku przez s. Elżbietę, zakolędowała księdzu Biskupowi przed Mszą św., a Ziarenka Nadziei swoim żywiołowym śpiewem ubarwiały całe spotkanie. Ich radość i energia porywała wszystkich do wspólnego chwalenia Jezusa. Ziarenka włączyły się również w oprawę liturgiczną Eucharystii i kiedy m.in.  po Komunii św. zaintonowały dziękczynne uwielbienie, a kolejne grupy dzieci dołączały się do śpiewu, trudno było oprzeć się wzruszeniu. To było autentyczne, szczere dziecięce uwielbienie i dało się poczuć, że „Jezus jest tu…”

W czasie animacji misyjnej o swojej pracy opowiadali misjonarze – p. Ewa Gawin o szkole dla niepełnosprawnych dzieci w Kamerunie, ks. Mieczysław Pająk o szpitalu Bagandou w RŚA oraz ks. Piotr Kluza – o misjach w Kazachstanie. 

Jest radośnie, kolorowo, cudownie, nie wiedziałam, że aż tak pięknie wyglądają takie spotkania – dzielili się na gorąco dorośli towarzyszący dzieciom w spotkaniu. A mali kolędnicy, chociaż często zmęczeni daleką drogą, na pytanie czy za rok będą kolędować i wezmą udział w kolejnym spotkaniu, bez wahania odpowiadali  - taaak !   - Podoba nam się w Brzesku, jest sympatycznie – dodawali. 
Uczestnicy spotkania pokrzepili się nieco drożdżówkami i rozgrzali herbatą ugoszczeni w Szkole Podstawowej nr 2, do której przeszli barwnym pochodem o godz. 11.00. zaś grupy prezentujące stroje kolędnicze w ramach konkursu „Spieszmy do Betlejem” skorzystały z gościny w pomieszczeniach Domu Parafialnego. 

Video zapis z sobotniego spotkania;
 

W to wielkie przedsięwzięcie, które po raz pierwszy odbyło się w Brzesku,  w jego organizację, bezpieczny a zarazem atrakcyjny przebieg, we współpracy z Wydziałem Misyjnym z Tarnowa zaangażowały się różne grupy i stowarzyszenia z parafii Miłosierdzia Bożego. Nad całością czuwał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z asystentem księdzem Wojciechem Wernerem, o bezpieczeństwo i porządek dbali doświadczeni, niezawodni wolontariusze ŚDM jako Grupa Miłosiernych z ks. Przemysławem Podobińskim, w oprawie aktywnie uczestniczyły Ziarenka Nadziei z opiekunami. Ponadto wielką pomocą wsparli parafię Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 oraz młodzież ze szkolnego oddziału Caritas z ZSPG nr 1 w Brzesku, osoby z Kręgów Rodzin Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym oraz  panie z kawiarenki parafialnej.
(mt)
O spotkaniu napisał (tekst do przeczytania TUTAJ) oraz galerię zamieścił (do zobaczenia TUTAJTarnowski Gość Niedzielny.


Całość wydarzenia utrwalili na zdjęciach panowie;

  • Bogusław Hajduk - fotogaleria dostępna TUTAJ
 
  • Marek Kotfis -  fotogaleria dostępna TUTAJ