social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Radośnie i patriotycznie 16 - 11 - 2015

„Tamci chłopcy już się nie zmienią” to tytuł, pod którym odbyła się wieczornica patriotyczna w środowe Święto Niepodległości w naszej parafialnej Sali teatralnej. Przygotowała ją, jak co roku, i  gości zaprosiła grupa GT wraz z animatorką i opiekunką panią Agatą Podłęcką oraz z księdzem Radosławem. Tytułowe słowa – jak wyjaśniła pani Agata – pochodzą z jednego z najpiękniejszych wierszy ks. Jana Twardowskiego.  – Jest to ciągle aktualny tekst dla młodo zmarłych bohaterów: kosynierów, legionistów, poległych powstańców warszawskich – przyjaciół księdza Twardowskiego. Dziś możemy tylko pamięcią ratować tamte czasy i uczyć miłości do Polski najmłodszych – podkreśliła Gospodyni dzisiejszego wieczoru.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych organizowane przez GT w naszej parafii od lat nie znudziło się mieszkańcom Brzeska, a wręcz przeciwnie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tego wieczoru, mimo wcześniejszych uroczystości  w RCKB, salę parafialną wypełniła w całości wielopokoleniowa publiczność z liczną gromadką dzieci i młodzieży, które są – jak zauważył ks. proboszcz Wojciech Werner – „nadzieją lepszych dni dla naszej Ojczyzny”. Młodzi ludzie w różnym wieku – szkolnym, gimnazjalnym i studenci -  to dzisiejsi wykonawcy utworów poetyckich i muzycznych, składających się na program wieczoru.  – Bez nich tego spotkania by nie było, oni je zainspirowali – podkreśla opiekunka.

11 listopada Grupa Teatralna wystąpiła z programem pt. Tamci chłopcy już się nie zmienią (11.11.2015 r.), zdj. Ks. Radosław Olejarz

Kilkoro z nich: Ola, Natalia, Franek i Jędrek zachwyciło wszystkich wykonując piosenkę tytułową  z tekstem księdza Twardowskiego a także nostalgiczną „Deszcz jesienny deszcz” oraz „Może to przeznaczenie”. Nagrodzeni zostali za to gorącym aplauzem i wyrazami podziwu. Oprócz nastrojowych , refleksyjnych utworów wieczór zdominowały radość i wspólne – widowni z chórem młodzieży – wyśpiewanie kilkunastu pieśni i piosenek o tematyce żołnierskiej, legionowej, powstańczej i wojennej. Była wśród nich wykonana na stojąco pieśń Pierwszej Brygady Legionów Polskich, uważana przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego nieomal za hymn państwowy, ale też żartobliwe „Leguny w niebie” i wiązanka frywolnych „Żurawiejek”. O okolicznościach, czasie i miejscu ich powstania opowiadali pani Agata i ksiądz Radosław, przekazując wiele ciekawostek, konkretnych informacji a nawet anegdot i przemyśleń.  Atmosferę wieczoru  - radosną i patriotyczną – podkreślały dekoracje autorstwa pani Ani Serwin. Wśród narodowych i jesiennych barw centralne miejsce zajęły portrety bohaterów narodowych  Piłsudskiego, Kościuszki, Małego Powstańca oraz reprodukcje  i ilustracje z przełomowych dla Polski wydarzeń.

Wszystko to razem: młodzi artyści z opiekunami w okolicznościowych kostiumach, pełna widownia z uśmiechniętymi, bawiącymi się  z chorągiewkami w rączkach dziećmi, słowo spajające w całość prezentowane utwory, oświetlenie i wystrój Sali sprawiło, że ten czas był rzeczywiście „radosnym, wielkim dziękowaniem Panu Bogu za miłość a  ludziom za Polskę i niepodległość” – jak to trafnie ujął ksiądz Proboszcz.  – Pełna sala dzisiaj tu i w RCKB, świadczy, że ten dzień wiele dla nas znaczy – dodał ksiądz Wojciech, który to wspólne świętowanie zakończył podziękowaniami i błogosławieństwem zebranych i Ojczyzny. A pani Agata w ramach tradycyjnej polskiej gościnności zaprosiła jeszcze wszystkich na symboliczny poczęstunek. 


Fotogaleria (zdj. Ks. Radosław Olejarz);