Pracowity maj Grupy Teatralnej GT 08 - 06 - 2015
Nasza Grupa Teatralna GT miała bardzo pracowity miesiąc maj. Przez kilka tygodni przygotowywała się do 3 znaczących wydarzeń kulturalnych w Brzesku i Dębnie.
16 maja 2015 roku GT wzięła czynny udział w Międzynarodowej Nocy Muzeów na Zamku w Dębnie. Stało się to dzięki już drugiemu zaproszeniu przez kustosza zamku panią Krystynę Gurgul. W tym roku motywem przewodnim były tradycje sarmackie w dawnej Polsce, w tym te skupione wokół staropolskiego stołu i smaku.
Od 18.00 do 24.00 trwało otwarte zwiedzanie komnat i zaułków zamkowych. W nich to były przedstawiane inscenizacje teatralne związane ze szlacheckimi zwyczajami w polskim dworze pt. „Gość w dom – Bóg w dom”. W role wcielili się m.in. młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej GT . Stroje z dawnych epok zapewnił Tarnowski Teatr Solskiego. Na zamkowym dziedzińcu można było skosztować staropolskich potraw. Wokół zamku prowadzono grę terenową wymagającą znajomości i wiedzy związanej z historią, podaniami, legendami, a także z epoką sarmatyzmu.
Dla młodzieży było to wielkie wyzwanie, a zarazem niezwykłe przeżycie. Ich występy obejrzało 1065 widzów. Obcowanie z historycznymi miejscami, rekwizytami, strojami, muzyką były cenna, żywą lekcją patriotyzmu i szacunku dla naszych przodków. Animatorkę Agatę Podłęcką wspierali pomocą Piotr Podłęcki i ks. Radosław Olejarz.
GT otrzymała po wszystkim zaproszenie do udziału w kolejnych imprezach historycznych na zamku w Dębnie.
Z 21 na 22 maja 2015r. GT włączyła się bardzo aktywnie w przebieg VII Wielkiego Maratonu Czytania, który trwał 24 godziny w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Brzesku. Ponad 40 członków grupy pomagało w wieczornym i nocnym przebiegu maratonu, pilnując kolejności czytania i osobiście czytając książki o Muminkach. Tegoroczna impreza czytelnicza przebiegała bowiem pod hasłem „W Dolinie Muminków”. Spora część osób to absolwenci PSP2, którzy co roku chętnie wracają w stare mury szkoły. Wielu z uczestników po skończonej nocnej warcie musiało pójść na codzienne zajęcia do swoich szkół gimnazjalnych i średnich.
To trudne wyzwanie, ale dla naszej parafialnej młodzieży, która oddała się pasji obcowania z kulturą, książką, teatrem nie stanowiła żadnego problemu. Przy GT do późnych godzin czuwał m.in. ks. Radosław Olejarz i siostra katechetka Helena Książek.
Kolejnym majowym wyzwaniem był udział GT w wydarzeniu kulturalnym przygotowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku z panią dyr. Marią Marek na czele. Był to wieczór z poezją Agaty Podłęckiej – animatorki GT, której młodzi artyści nie opuścili, licznie przybyli do RCKB i twórczo wypełniali minuty spotkania. Najodważniejsi czytali wiersze pani Agaty i dali recital poezji śpiewanej ulubionych poetów GT. Ich prezentacja zaowocowała zaproszeniem z zasłyszanym repertuarem na zamek w Dębnie i na kolejne przedsięwzięcia artystyczne w Brzesku.
Młodzież Grupy Teatralnej GT po raz kolejny zwróciła uwagę lokalnej społeczności jako wzór dla współczesnego pokolenia wsiąkających w XXI-wieczną cywilizację komputerowo – obrazkową nastolatków.
Noc Muzeów
16 maja 2015 roku GT wzięła czynny udział w Międzynarodowej Nocy Muzeów na Zamku w Dębnie. Stało się to dzięki już drugiemu zaproszeniu przez kustosza zamku panią Krystynę Gurgul. W tym roku motywem przewodnim były tradycje sarmackie w dawnej Polsce, w tym te skupione wokół staropolskiego stołu i smaku.Od 18.00 do 24.00 trwało otwarte zwiedzanie komnat i zaułków zamkowych. W nich to były przedstawiane inscenizacje teatralne związane ze szlacheckimi zwyczajami w polskim dworze pt. „Gość w dom – Bóg w dom”. W role wcielili się m.in. młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej GT . Stroje z dawnych epok zapewnił Tarnowski Teatr Solskiego. Na zamkowym dziedzińcu można było skosztować staropolskich potraw. Wokół zamku prowadzono grę terenową wymagającą znajomości i wiedzy związanej z historią, podaniami, legendami, a także z epoką sarmatyzmu.
Dla młodzieży było to wielkie wyzwanie, a zarazem niezwykłe przeżycie. Ich występy obejrzało 1065 widzów. Obcowanie z historycznymi miejscami, rekwizytami, strojami, muzyką były cenna, żywą lekcją patriotyzmu i szacunku dla naszych przodków. Animatorkę Agatę Podłęcką wspierali pomocą Piotr Podłęcki i ks. Radosław Olejarz.
GT otrzymała po wszystkim zaproszenie do udziału w kolejnych imprezach historycznych na zamku w Dębnie.
VII Maraton Czytania
Z 21 na 22 maja 2015r. GT włączyła się bardzo aktywnie w przebieg VII Wielkiego Maratonu Czytania, który trwał 24 godziny w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Brzesku. Ponad 40 członków grupy pomagało w wieczornym i nocnym przebiegu maratonu, pilnując kolejności czytania i osobiście czytając książki o Muminkach. Tegoroczna impreza czytelnicza przebiegała bowiem pod hasłem „W Dolinie Muminków”. Spora część osób to absolwenci PSP2, którzy co roku chętnie wracają w stare mury szkoły. Wielu z uczestników po skończonej nocnej warcie musiało pójść na codzienne zajęcia do swoich szkół gimnazjalnych i średnich. To trudne wyzwanie, ale dla naszej parafialnej młodzieży, która oddała się pasji obcowania z kulturą, książką, teatrem nie stanowiła żadnego problemu. Przy GT do późnych godzin czuwał m.in. ks. Radosław Olejarz i siostra katechetka Helena Książek.
Wieczór poezji
Kolejnym majowym wyzwaniem był udział GT w wydarzeniu kulturalnym przygotowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku z panią dyr. Marią Marek na czele. Był to wieczór z poezją Agaty Podłęckiej – animatorki GT, której młodzi artyści nie opuścili, licznie przybyli do RCKB i twórczo wypełniali minuty spotkania. Najodważniejsi czytali wiersze pani Agaty i dali recital poezji śpiewanej ulubionych poetów GT. Ich prezentacja zaowocowała zaproszeniem z zasłyszanym repertuarem na zamek w Dębnie i na kolejne przedsięwzięcia artystyczne w Brzesku. Młodzież Grupy Teatralnej GT po raz kolejny zwróciła uwagę lokalnej społeczności jako wzór dla współczesnego pokolenia wsiąkających w XXI-wieczną cywilizację komputerowo – obrazkową nastolatków.