social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Wieczornica „Ojczyzna, gdy myślę…” 17 - 11 - 2014

Wieczornica „Ojczyzna, gdy myślę…”Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada Grupa Teatralna przygotowała nastrojowy wieczór poetycko – muzyczny w hołdzie tym wszystkim, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, jednocześnie a raczej przede wszystkim stwarzając nam, współczesnym Polakom, tu obecnym, możliwość zastanowienia się i namysłu nad znaczeniem słowa Ojczyzna. Był to czas na rozważenie pytania: „O czym Ty myślisz, gdy mówisz OJCZYZNA…?” I poszukania odpowiedzi na nie.

 Z tej możliwości skorzystało bardzo dużo osób ledwie się mieszcząc w pomysłowo, stosownie do okoliczności, udekorowanej parafialnej salce teatralnej. Pośród scenografii, w której dominowały barwy narodowe i jesienne oraz brzozowe krzyże oświetlone światłem świec, szczególnie wymownie brzmiały refleksje św. Jana Pawła II na temat ojczyzny a także słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pisane przez niego w czasie Powstania Warszawskiego 1944 roku, w którym poeta zginął mając zaledwie 23 lata. Do stworzenia swoich osobistych subiektywnych odpowiedzi inspirować mogły również piękne teksty M. Grechuty, A. Rosiewicza, ks. J. Jastrzębskiego, W. Bełzy i anonimowego starszego człowieka czy wreszcie poetyckie przemyślenia pani Agaty Podłęckiej, autorki scenariusza dzisiejszej uroczystości. Główną częścią wieczoru były śpiewane wspólnie i przez solistów Grupy Teatralnej piosenki i pieśni patriotyczne: powstańcze, legionowe, wojenne i żołnierskie z różnych okresów naszej historii, począwszy od konfederacji barskiej po czasy najnowsze. Oprócz tych nastrojowych, refleksyjnych jak np. Deszcz jesienny, deszcz, nie zabrakło tych z humorem i żartem – np. Leguny w niebie czy sławne ułańskie Żurawiejki. Bo – mimo tragicznych okoliczności i cierpienia nasi przodkowie potrafili – jak podkreśliła pani Agata – cieszyć się i zachować poczucie humoru. W naszym dzisiejszym świętowaniu również nie zabrakło zabawnych chwil, bo okazało się, że był nie tylko śpiew ale i …taniec w wykonaniu najmłodszych widzów obecnych na wieczornicy, grupki dzieci z chorągiewkami w rączkach. To była ich spontaniczna reakcja na spektakl i niech pozostanie najlepszą, bo autentyczną, recenzją dla jego organizatorów i wykonawców. 

Wieczornicę rozpoczął hymn narodowy a zakończył także odśpiewany na stojąco, hymn Legionistów My, Pierwsza Brygada. Całość wieczoru podsumował gospodarz parafii Ks. Proboszcz Wojciech Werner podziękowaniami dla wykonawców i gości oraz modlitwą za Ojczyznę i błogosławieństwem.


Fotogaleria autorstwa ks. Radosława Olejarza;