social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Za nami koncert pn."1944 - Pamietamy" 08 - 10 - 2014

Koncert upamiętniający 70 r. Powstania Warszawskiego "1944 - Pamietamy". Ziarenka Nadziei.„1944 - Pamiętamy ” to tytuł montażu słowno – muzycznego wykonanego 2 października 2014 r. w auli Regionalnego Centrum Kulturalno Bibliotecznego w Brzesku przez Scholę Dziecięcą Ziarenka Nadziei z parafii Miłosierdzia Bożego. Spektakl został przygotowany przez małych artystów i ich opiekunów.
 
Spotkanie rozpoczęła zabawna prezentacja multimedialna z tegorocznych Letnich Warsztatów Muzycznych Ziarenek w Jastrzębiej Górze, przygotowana w podziękowaniu dla wszystkich ludzi dobrej woli, dzięki którym mogły się one odbyć a także dla patronów i obserwatorów dzisiejszego wydarzenia. A na widowni zasiedli dzisiaj między innymi przedstawiciele władz miasta, księża z brzeskich parafii, sponsorzy, rodzice, przyjaciele i sympatycy całego zespołu.
 
Projekt „1944 - Pamiętamy ” został zrealizowany i przedstawiony widzom już w czasie wakacji, tj. 14 sierpnia br., na scenie przy Ratuszu we Władysławowie. 

Koncert został wówczas sfinalizowany przy współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie i na zaproszenie władz tego miasta i gminy, a dzisiaj mieli przyjemność go obejrzeć mieszkańcy Brzeska.
 
Ten, jak się okazało, nastrojowy ale nie pozbawiony zabawnych elementów spektakl, nam widzom, licznie zgromadzonym w czwartkowy wieczór w auli Brzeskiego Centrum Kultury, pozwolił przenieść się wyobraźnią i sercem 70 lat wstecz, do okupowanej Warszawy, do sierpniowych i październikowych sześćdziesięciu trzech dni powstańczego zrywu niepodległościowego. Wydawałoby się, że temat projektu jest zbyt trudny dla tak młodych wykonawców, jednakże scenariusz został oparty na autentycznych relacjach małego powstańca, harcerza z Marymontu, jedenastoletniego Tymoteusza, czyli dla większości z nich rówieśnika. Dlatego zaprezentowane na scenie wspomnienia, zarówno te zabawne jak i te poważne, brzmiały przekonywująco i powodowały żywy odbiór widowni. Atmosferę tamtych dni, tamtych wydarzeń, począwszy od okupacyjnej grozy poprzez godzinę W, walki powstańcze, wędrówkę kanałami, pobyt w szpitalu i groźbę utraty życia przez małego bohatera, podkreślały piosenki z lat wojennych wykonane z sercem, talentem i „pełną piersią” przez „Ziarenka” Były to m.in. żywiołowe „Serce w plecaku” i „Siekiera, motyka…”, bojowy „Pałacyk Michla”, żartobliwa „Sanitariuszka Małgorzatka” i wzruszająca „Warszawo ma”. Słowem - mali artyści w rocznicę tragicznych wydarzeń 1944 roku uświadomili nam prezentowanymi treściami, jak ważna jest pamięć o przeszłości , bo „choć w czterdziestym czwartym stanął czas, Oni żyją wciąż, bo żyją w nas”, żyją w naszej pamięci. Oni, bohaterowie tamtych wydarzeń, śnili o wolności, o dniu, którego nie doczekali, w którym „ludzie naprawdę są wolni i Ojczyzna wielka jest”.
 

Widownia wynagrodziła zespół zasłużonymi brawami a całość koncertu podsumował ks. Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. Podziękował wykonawcom, ich opiekunom i wszystkim, bez których nie byłoby scholi i dzisiejszego przedstawienia za serce i wsparcie. Dzięki wam słowo patriotyzm nabrało w oczach dzieci właściwego wymiaru a nam pozwoliło na chwilę zadumy i refleksji na temat odpowiedzialności za Ojczyznę – podkreślił ksiądz Wojciech Werner. Podziękowania złożył także dyrygent i opiekun muzyczny „Ziarenek” p. Andrzej Gicala, który wraz z dziećmi zaskoczył i rozbawił publiczność rozdając na koniec…. białe skarpety i jabłka. 
(MT)

Fragment występu w relacji VIDEO
(Nagranie pochodzi ze strony BWI.PL)

Fotogalerie z koncertu zamieszczone na stronach zewnętrznych;
 

Fotogaleria z koncertu (fot. p. Dominik Cichoński);