social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Sympozjum "Wy jesteście moją nadzieją" 06 - 11 - 2015

23 października 2015r. odbyło się w Krakowie sympozjum "Wy jesteście moją nadzieją, św. Jan Paweł II Ojciec Młodzieży". Sympozjum zorganizowała Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wydarzenie było również wyrazem duchowego przygotowania do przyszłorocznych XXXI Światowych Dni Młodzieży. Trwało ono od godz. 15.00 do 21.00. Uczestnicy zastanawiali się nad spuścizną Jana Pawła II.

Grupa Teatralna GT z naszej parafii została zaproszona na to niezwykłe wydarzenie. Odegrała w nim też istotną rolę. Jej przywiązanie do naszego Ojca Świętego oraz propagowanie kultu Jana Pawła II jest powszechnie znane w okolicy. Dotarło nawet do Krakowa i do samej pani prezydentowej Agaty Kornhauser – Dudy, która swą wdzięczność dla GT wyraziła w okolicznościowym liście kierowanym na ręce uczestników sympozjum.. Na Uniwersytecie Papieskim młodzi artyści – amatorzy byli po raz drugi, zaś ich animatorka już trzeci raz.

W tym roku młodzież z GT zaprezentowała montaż słowno – muzycznego pt. „Co ze mną, co z nami Janie Pawle II?”, oparty na poezji Agaty Podłęckiej oraz muzyce Piotra Rubika, Grzegorza Turnaua, Piwnicy pod Baranami i kompozycji własnej uczestnika GT Damiana Witkowskiego. Młodzież złożyła w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II. Występ spotkał się z wielkim aplauzem i zaprocentował licznymi zaproszeniami związanymi z przyszłorocznymi obchodami Światowych Dni Młodych, m.in. przez ojca Jana Górę i dyrektora ŚDM ks. Alberta Wołkiewicza. 

Dodatkowo moderatorem całego sympozjum była Agata Podłęcka.

Grupie Teatralnej towarzyszyli też ks. proboszcz Wojciech Werner, opiekun duchowy ks. Radosław Olejarz i opiekun Piotr Podłęcki. 

Aula Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II po brzegi wypełniona była młodzieżą z Krakowa, Rzeszowa, Limanowej, Nowego Targu i szkół powiatu brzeskiego oraz dorosłymi dostojnymi gośćmi. Na zaproszenie odpowiedziała m.in. pani dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku Maria Marek, plastyczka wspierająca GT pani Anna Serwin.

Do udziału w dyskusji zaproszono znakomitych gości : 

- Wandę Gawrońską  - siostrzenicę bł.  Piera Giorgio Frassatiego, która specjalnie przyleciała z Rzymu; przypominała, że to św. Jan Paweł II w młodości stawiał Frassatiego sobie za wzór, nazywał go nawet człowiekiem ośmiu błogosławieństw; on też wyniósł go do chwały ołtarzy i ogłosił patronem młodzieży; jego szczątki przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży; 

- ojca Jana Górę,  doktora teologii, dominikanina zaprzyjaźnionego ze św. Janem Pawłem II, skupiającego przy sobie rzesze młodzieży na lednickich polach, podkreślającego, że papież „nie bał się być autorytetem dla młodych”; 

- ks. dr. hab. Roberta Nęcka – rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej, wykładowcę Wydziału Nauk Społecznych UP JPII w Krakowie, który przedstawił Ojca Świętego jako człowieka docierającego do młodzieży poprzez humor;

- brzeszczankę Zuzannę Peters –Musiał, która opowiadała o przyjaźni, jaka łączyła Karola Wojtyłę z Jerzym Klugerem i jej ojcem Jerzym Petersem; przez skype rozmawiała z Karolem Hagenhuberem, synem właściciela wadowickiej cukierni, do której przyszły papież chodził na słynne kremówki;

- Adama Bujaka – fotografa, który cały pontyfikat towarzyszył z aparatem fotograficznym Janowi Pawłowi II, nawet w najbardziej osobistych momentach jego życia;

- ks. Artura Ważnego – dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Tarnowskiej, egzorcystę, który podzielił się postrzeganiem młodzieży oczyma św. Jana Pawła II.

Ogromnym przeżyciem dla młodych była wideokonferencja z Floribeth Morą Diaz - cudownie uzdrowioną za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kostarykańska prawniczka z pomocą tłumacza ks. Franciszka Filara opowiadała o swojej chorobie i niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny uzdrowieniu, udziale w kanonizacji Ojca Świętego oraz o tym jak dziś dzieli się swoim świadectwem. Rozmowę z nią prowadziła Agata Podłęcka.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa rodzinnych pamiątek państwa Peters, związanych z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II i wystawa dotycząca życia bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży.

Nasi artyści z GT mieli okazję osobiście rozmawiać z prelegentami, zbierali autografy, robili pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy zostali przez organizatorów serdecznie ugoszczeni, a na koniec otrzymali drobne upominki. Na ręce animatorki Agaty Podłęckej pani dyrektor Biblioteki UP Magdalena Nagięć przekazała GT oficjalny list z podziękowaniami za przedstawienie spektaklu. Animatorka zaś otrzymała okolicznościowy medal kanonizacyjny JPII.

Tak niezwykłe przeżycia nie byłyby możliwe bez zaangażowania w organizację sympozjum i wyjazdu młodzieży do Krakowa brzeszczanki, pracownika Biblioteki UP JPII pani Beaty Wieczorek, której Grupa Teatralna GT składa wyrazy wielkiej wdzięczności.


Fotogaleria z sympozjum (zdj. ks.Radosław Olejarz);