social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym 14 - 11 - 2013

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest od 2009 roku w każdą drugą niedzielę listopada. Jest on niezwykle ważny, ponieważ co roku około 170 tysięcy chrześcijan oddaje życie za wiarę, 200 milionów jest brutalnie prześladowanych, a 350 milionów bezustannie poddawanych różnym formom dyskryminacji. Poprzez naszą modlitwę chcemy wesprzeć wyznawców Chrystusa oraz misjonarzy pracujących w różnych zakątkach świata.

W tym roku 10 listopada Kościół w Polsce z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera Nigerię, najludniejszy kraj afrykański. Od trzech lat w tym państwie ma miejsce wzmożone prześladowanie chrześcijan ze strony terrorystycznej sekty Boko Haram, która z Nigerii chce uczynić kraj islamski z obowiązującym prawem szariatu. Wyznawcy Chrystusa nieustannie nękani są zamachami na kościoły i chrześcijańskie szkoły, atakowane są wioski i dzielnice. Zdarzają się również sytuacje, że chrześcijanie są śledzeni i zabijani we własnych domach. Tylko w stanie Borno w ciągu ostatnich trzech lat zniszczono 64 kościoły.

Na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w Polsce przebywa biskup Hyacinth Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi - świadek dramatu chrześcijan w Nigerii. Biskup na konferencjach prasowych oraz spotkaniach z wiernymi (Warszawa, Konin, Poznań, Łagiewniki, Sobienie Jeziory, Częstochowa), będzie mówił o sytuacji nigeryjskich chrześcijan.

Nasza parafia odpowiedziała na wezwanie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprzez modlitwę na każdej Mszy św. niedzielnej oraz ofiary pieniężne. Pieniądze zebrane do puszek w czasie dzisiejszej kwesty pomogą w remoncie szkoły im. św. Bernarda w Wikariacie Bomadi. Ze szkoły korzysta blisko 1000 uczniów z rodzin chrześcijańskich jak i muzułmańskich. Bez kapitalnego remontu, który nakazały władze państwowe, szkoła zostanie zamknięta, a dzieci pozbawione możliwości edukacji. Naszym braciom w wierze na całym świecie możemy pomagać w różnorodny sposób: poprzez udział w podobnych jak powyższa akcjach, przez Papieskie Dzieło Misyjne, wsparcie Kolędników Misyjnych a nawet oddając swój stary telefon komórkowy w naszej parafialnej kawiarence Makarios.

Zbiórka ta potrwa jeszcze do końca grudnia, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży komórek będą przekazane parafii św. Marka w Kairze.

Szczegóły dotyczące zbiórki telefonów dostepne są TUTAJ