social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Adwentu czas... 15 - 11 - 2013

Adwentu czas...W niedzielę 1 grudnia rozpoczął się Adwent. Jest to niespełna czterotygodniowy okres duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

Czas Adwentu jest czasem radosnym,kiedy to "oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości" (z Listu Pasterskiego Episkopatu na Adwent 2013 ), jest także czasem obfitującym w zwyczaje i symbole. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. W wielu parafiach są organizowane specjalne wieczorne Msze roratnie, które rozpoczyna procesja z dziećmi idącymi do ołtarza z zapalonymi lampionami w ręku. Tę Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.

W tym roku wiele parafii, w tym nasza, wybrało Roraty z Małym Gościem, których hasłem przewodnim jest Uboga droga. Tyle masz, ile dasz.

Pomysł na Roraty powstał w redakcji Małego Gościa Niedzielnego pod wpływem nawoływań papieża Franciszka o Kościół ubogi i otwarty na potrzeby biednych. Polega on na tym, że na każdej Mszy roratnej dzieci zapoznają się z życiorysami błogosławionych i świętych, których charyzmatem było ubóstwo i troska o ubogich. Historie tych wielkich postaci mają zachęcić dzieci do otwartości na potrzeby bliźnich, a takim praktycznym jej wymiarem będzie zbieranie kilkugroszowych monet do specjalnego naczynia w kościele nazwanego Adwentową skarbonką dobroci. Zbiórka rozpoczyna się symbolicznie od 6 grudnia - w dniu wspomnienia św. Mikołaja. Połowa zebranej kwoty przeznaczona zostanie dla rodzin z chorymi dziećmi, a druga część trafi na potrzeby najbiedniejszych w parafii.