social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Ponownie zbliża się Pascha Pana! 24 - 03 - 2018

Aby nas do niej przygotować, Boża Opatrzność daje nam każdego roku Wielki Post, „sakramentalny znak naszego nawrócenia”, który zapowiada i urzeczywistnia możliwość nawrócenia się do Pana całym sercem i całym życiem” - powiedział papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2018. 

Jednym z elementów przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania, mającym na celu „umocnienie wiary i odnowę moralną” są rekolekcje. W naszej parafii najwcześniej – od 5 do 7 marca - rozpoczęli je licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, następnie od 14 do 16 marca - dzieci i młodzież z PSP nr 2 oraz od 18 do 21 marca – pozostali wierni. 

Czterodniowe nauki dla wszystkich głosił proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ks. dr Adam Nita. W niedzielę, 18 marca, w ramach pierwszej konferencji ksiądz rekolekcjonista mówił o dwóch fundamentalnych, najważniejszych dla człowieka wspólnotach tj. Kościele i rodzinie oraz  rozważał, co czyni te dwie wspólnoty środowiskiem dającym życie. Natomiast w pozostałe dni refleksja oparta była na Przypowieści o synu marnotrawnym, którą można też nazwać Przypowieścią o ojcu miłosiernym. Na kanwie tego tekstu biblijnego przyglądaliśmy się prowadzeni przez rekolekcjonistę naszemu życiu z trzech punktów widzenia: ojca, młodszego, marnotrawnego syna oraz jego starszego, sfrustrowanego brata. Ponadto ksiądz Adam Nita skierował słowa w czasie nauki stanowej w poniedziałek do małżeństw oraz w środę do chorych. 

Rekolekcje dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 prowadził ksiądz Radosław Olejarz. Pod jego kierunkiem młodzież zastanawiała się nad tym, jak grzech działa w człowieku, próbowała odpowiedzieć sobie na pytanie czym dla niej jest krzyż Chrystusa i rozważała o miłości Boga do człowieka. Całość dopełniło uczestnictwo młodych we Mszy św., poprzedzone rachunkiem sumienia i spowiedzią. Nie zabrakło adoracji Najświętszego Sakramentu i udziału w Drodze Krzyżowej.

Program rekolekcji dla Szkoły Podstawowej nr 2 przewidywał codzienne Msze św. w kościele parafialnym, koncert Ziarenek Nadziei, spektakl „Wypłyń na głębię” i konkurs plastyczny na ten sam temat. W ramach programu profilaktycznego uczniowie klas 1 – 6 spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Dla klas 7 oraz gimnazjalnych ksiądz rekolekcjonista Tomasz Jamróz wygłosił konferencje oraz sprawował Mszę św. z uroczystym błogosławieństwem rekolekcyjnym. W środę młodzi adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Obie grupy uczniów rozważały Mękę Pańską w czasie Drogi Krzyżowej  - młodsi w piątek a starsi we czwartek.

Wszystkim odbywającym w naszej parafii rekolekcje towarzyszyła modlitwa, aby – jak podkreślił ks. dr Adam Nita - te dary, które Pan Bóg dla nas w tym czasie przygotował, zostały przez nas przyjęte i przyniosły błogosławione owoce w naszym życiu i w życiu naszych bliskich. 


Fotogaleria