social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Niedziela Palmowa 2018 26 - 03 - 2018

U progu Wielkiego Tygodnia, w Niedzielę Palmową, do wszystkich kościołów w Polsce przynosimy kolorowe, ręcznie robione palmy. Przypominają one wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to lud Jerozolimy witał zielonymi gałązkami palm Jezusa wjeżdżającego w mury miasta na osiołku. Są symbolem odradzającego się życia, a jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. 

Jednym z elementów liturgii tego dnia jest procesja z poświęconymi palmami poprzedzona odczytaniem Ewangelii - u nas sprzed ołtarza polowego przed Mszą św. o 11.30. W tym roku wydarzeniu sprzyjała ładna, słoneczna pogoda więc przy ołtarzu polowym na zewnątrz kościoła zgromadziło się wyjątkowo wiele osób. Przyszły całe rodziny z dziećmi trzymającymi w rękach wielobarwne, różnej wielkości palmy. Tutaj przybyli kapłani z asystą liturgiczną, została odczytana Ewangelia o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a po poświęceniu palm przez księdza Proboszcza, przejście w procesji do świątyni.

Drugim elementem charakterystycznym liturgii Niedzieli Palmowej jest śpiewana Męka Pańska. Na Mszach św. słuchaliśmy jej w wykonaniu panów: Andrzeja Gicali, Marcina Kuty i Jędrzeja Rosy. 
Po Eucharystii wszyscy chętni właściciele palm zgromadzili się przed ołtarzem w kościele, gdzie jury po przewodnictwem księdza Zbigniewa oceniło i nagrodziło wybrane palmy, spośród których na miejscu pierwszym jednogłośnie uplasowała się palma wykonana przez rodzinę p. Klusków. Była tak wysoka, że właściciele z trudem wnieśli ją do wnętrza, przy tym piękna i wykonana zgodnie z lipnicką  tradycją. W tym roku jury miało trudne zadanie, gdyż musiało wybierać z dużej ilości pomysłowo i różnorodnie wykonanych palm. Aby docenić wysiłek i zaangażowanie jak największej liczby uczestników, wręczono nagrody w wielu kategoriach, ponadto każdy z obecnych został obdarowany drobnym upominkiem. Część palm, jak co roku, pozostała w naszej świątyni. Zgodnie z tradycją zostaną później spalone, a popiołem posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

W tę niedzielę wolontariusze parafialnego Oddziału Caritas oraz Szkolnego Koła Caritas z ZSP Nr 1, w ramach kilkuletniej już współpracy,  rozprowadzali przed wejściami do kościoła paschaliki i baranki wielkanocne. 


Fotogaleria