social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

​Parafialny Klub Seniora 21 - 06 - 2014


Na jednym z comiesięcznych spotkań Parafialnego Oddziału AK pojawiła się inicjatywa, aby w naszej parafii zorganizować spotkania dla osób chętnych, w wieku, w którym ma się, z różnych powodów, dużo czasu wolnego, a które chciałyby w miłym towarzystwie pożytecznie i ciekawie go spędzić. Zamierzenie przybrało formę Klubu Seniora, dla którego stosowny plan działań opracowała i dba o jego realizację pani Bogumiła Komęza.

Do tej pory (czerwiec) odbyły się już trzy spotkania klubowiczów. Na jednym z nich był obecny dyrektor krakowskiego oddziału SEKA pan Waldemar Krztoń, który jako były pilot wojskowy przybliżył zebranym tematykę lotnictwa. Dyskutowano także na temat katastrofy smoleńskiej. Pan Krztoń przedstawił również propozycję kursu komputerowego „50+”. Wkrótce zebrała się wymagana piętnastoosobowa grupa i obecnie trwa bezpłatny intensywny kurs w parafialnej salce teatralnej. Szkolenie odbywa się w ramach projektu ECDL – Aktywna Przyszłość współfinansowanego ze środków unijnych. Każdy uczestnik ma możliwość nabyć lub uzupełnić swoje umiejętności w zakresie technologii ITC w czasie 64-godzinnego kursu Start lub trwającego 104 godziny kursu Core. Oprócz kompleksowego programu wykładów, ćwiczeń i warsztatów kursowicze otrzymują materiały szkoleniowe, poczęstunek i napoje podczas zajęć. Kursy Start i Core kończą się odpowiednimi egzaminami i uzyskaniem stosownego certyfikatu ECDL, który powinien być dodatkowym atutem np. dla osób poszukujących pracy.

Na kolejnym ze spotkań, 4 czerwca, pan Piotr Piekarz ze Specjalistycznego Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Brzesku omawiał sposoby leczenia dolegliwości narządów ruchu. Prelegent omówił najpierw przyczyny dysfunkcji układu ruchu, w tym min. wpływ stresu, wyjaśnił pokrótce na czym polega dyskopatia. Sporo uwagi poświęcił przede wszystkim zapobieganiu urazom kręgosłupa i stawów oraz profilaktyce zmian zwyrodnieniowych. Podkreślał rolę zachowywania prawidłowej postawy w czasie pracy i wypoczynku oraz rolę ruchu i odpowiednich ćwiczeń w utrzymaniu jak najlepszej kondycji fizycznej. Co ważne - zaprezentował przykłady takich ćwiczeń możliwych do wykonania w warunkach domowych oraz przydatne w profilaktyce dyskopatii i zespołów bólowych proste podkładki. Wyjaśnił też na czym polega terapia manualna z wykorzystaniem metod Rakowskiego i inne zabiegi rehabilitacyjno – lecznicze odpowiadając jednocześnie na liczne zapytania z sali. Zainteresowanie omawianą tematyką było bardzo duże, w związku z tym prawdopodobnie odbędzie się jeszcze dodatkowe spotkanie z panem Piotrem.

W planach Klubu jest przewidziane wiele innych atrakcji na kolejne miesiące (oprócz sierpnia) a to np.: spotkania z  kardiologiem i z diabetologiem. A ponieważ „nie samą medycyną żyje człowiek” będzie też „artystycznie” czyli śpiewanie pieśni patriotycznych w listopadzie  a w grudniu spotkanie mikołajkowe połączone z warsztatami plastycznymi tj. wykonywaniem ozdób świątecznych. Stroiki bożonarodzeniowe i ozdoby choinkowe będą przekazane oddziałowi parafialnemu Caritas i wykorzystane w celach charytatywnych. Będą też wyjazdy do okolicznych sanktuariów. Lista pomysłów nie jest zamknięta i z pewnością będzie się rozwijać. Dlatego warto skorzystać z oferty, wyjść z domu, zobaczyć, posłuchać, realizować swoje pasje… Organizatorzy serdecznie zapraszają, a informacje dotyczące tematyki i terminu spotkań, które z reguły odbywają się raz w miesiącu, są podawane w ogłoszeniach parafialnych a także na stronie internetowej naszej parafii.


Fotogaleria ze spotkania w Parafialnym Klubie Seniora: